Antika Porselen Tamiri

Beyoğlu’nda Porselen Tamiri

Diğer Yazılar

Mesleğin sırlarını öğretmiyor gibi görünse de eleştirerek doğruyu gösterip sanatın inceliklerini öğretiyordu.Bunları oğluna nakşederek yerine hazırlıyordu


Galip Dönmez 1969 senesinde Pirelli dergisi için Tülay Battal hanım ile röportajda.

Beyoğlunda Porselen Tamiri

Beyoğlu Anabala pasajında uzun yıllar (1959-1984) antika porselen restorasyon işini yürüten Galip Dönmez bu sanatı yıllar içinde zirveye taşımıştır. Bir iddia ile başlayan meslek hayatını çeşitli kurum ve kuruluşlardan alınan takdir ve teşekkür belgeleri süsleyecek ve ismini yurt dışına taşıyacaktı. 1984 senesine gelen kadar 57 senelik hayatına çeşitli meslek dallarını sıkıştıran Galip Dönmez 1959 senesinde bu mesleğe başlayarak Türkiye’nin ilk antika tamir atölyesini açar. 1960 ve takip eden seneler yokluk yılları olmasına rağmen en ilkel malzeme ve metodlarla sanatını zirveye taşımasını bilmiştir.

1969 yılına geldiğinde oğlu Bülent Dönmez’i yanına yardımcı olarak alır. Her ne kadar mesleğin sırlarını öğretmiyormuş gibi görünse de eleştirerek doğruyu gösterip mesleğin inceliklerini öğretiyordu. Bu metodla mesleğini oğluna ince, ince nakşederek yerine bırakmaya karar vermişti.

Artık Bülent Dönmez’in ayaklarının üstünde durmak zamanıydı. Renk ve desen aşamasında en zordan en kolay işe doğru bir eğitim ile ağırlık çalışması yaptırarak kimi zaman geceleri atölyede yatırarak sabaha kadar sarı ampul ışığı altında yapılan hataları sabahın gün ışığında gösterecekti..

Nihayet takvimler 1984 senesinin Aralık ayını gösterdiğinde ayrılık vakti gelip çatar. Her fani gibi Galip Dönmez de ebediyet kapısından içeri girip kaybolup gider. Arkasında bıraktığı varisi ve yetiştirdiği elemanı olan oğlu Bülent Dönmez onun bıraktığı bir isim ve binlerce yetim kalmış antika eserleri babasının hassasiyeti ile sahiplenerek bu hikayeyi devam ettirmeye karar verir.

Bülent Dönmez, eğitim hayatından sonra israrla babasının mesleğini yapmak istediğini belirterek kendisini yanına alması için babasını ikna eder ve 1969-70 senelerinde meslek hayatına atılır. Aradan uzun seneler geçer ve bugün Beyoğlu ndaki o atölyeler Üsküdar da mütevazi bir apartman dairesinde devamlı artan talep ve ilgi ile devam etmekte ve antika meraklılarına hizmet vermektedir.

Bülent Dönmez

Bronz ve Tutya tamiri

Bronz ve Tutya tamirispot_img

Son Eklenenler

Bebek Tamiri Yapıyoruz