Limoges Lamba Tamiri

Oldukça nadir Fransız Limoges lamba ların her ikisinin de ayak kısımlarında ağır hasarlar vardı.Lambalar yere sert konulduğu için altları 20-25 parça olmuş.

limoges-01

Ayakların kırılan parçaları bir araya getirilip yapıştırıldıktan sonra dolgu işlemleri yapılarak eksik parçalarının yapımına başlandı.limoges-02

Bazı ufak parçalar ise yapışmayacak kadar ufalandığı için çöpe atılarak yerlerine yenileri ilave edilip tamamlanacak. Ancak bu işlemlerden önce ayakların 30 Kg ağırlığındaki lambayı sorunsuz olarak taşıyabilmesi için iyi bir desteğin sağlanması gerekiyordu.

limoges-03

Lamba ayağının altına sert karışımlardan oluşan maddeler ile doldurarak destek yaptık ve ayağa gereken mukavemeti sağladık.

limoges-07

Tüm eksiklerin tamamlanması ve kırıkların tamirinden sonra porselenin aynı renklerini tutturarak hasarları kapatmaya başladık. Bundan sonra ise desenleme işlemi gelecektir ve işin esas sabır gerektiren kısmı orasıdır.

limoges-08

Desen yapımı tamamlandıktan sonra üzerindeki bronzları takarak montaj işleminin neredeyse sonuna geldik. Lambaların ayak montajından sonra üst kısımları ile birleştirilmesi gerekiyordu.

limoges-14

limoges-21

Elektrik aksamının ve diğer bronzların montajından sonra lambalar eski günlerine geri döndüler.

Hiç kırılmamış gibi…