Antika Porselen Tamiri

Diğer Yazılar

Opalin Lamba Tamiri

Heykel Tamiri

antika porselen tamiri

Porselen Tamiri

1958 yılında Kapalıçarşıda antika restorasyonu işine başlayan babam Galip Dönmez bu işe bir merak ve iddia üzerine girmiş.O senelerde bu işi yapan Yervant ustanın ölümü ile bir boşluk doğmuş.Bir gün babamın bir arkadaşı değerli bir parçayı gösterek “Ah Yervant usta olsaydı şunu çok güzel tamir ederdi” diye iç geçirmiş.

Bu iç geçirmenin sonunda ;

-“Bu boşluğu neden ben doldurmayayım?” sözü çıkar babamın dudaklarından.Ancak arkadaşı ;

-“Hadi canım sende…!!” ile karşılık verir.

Esas mesleği olan gümrük komisyonculuğunu bırakarak iddia ve biraz da inat ile bu mesleğe soyunur ve kısa bir süre içinde başarır. Ancak daha sonra bu sanata duyulan ihtiyaç nedeniyle esas mesleği olan gümrük komisyonculuğuna bir daha geri dönememiştir.
Daha sonraları mekan olarak Beyoğlu’nu seçip, o senelerin en gözde mekanlarından olan Anabala Han da 26 sene sürecek tamirat serüveni başlamıştır.

İlk senelerde hiç bilinmeyen bu meslek daha sonra devlet erkanı tarafından da duyulunca Dolmabahçe sarayında ihtiyaç hasıl olmuş. Kendisi saraya davet edilip orada bulunan 1 adet “Yıldız” vazoyu tamir edip edemeyeceği sorulmuş.

Babam restorasyonu üstlenip 15 gün zarfında teslim etmeye gittiğinde orada görevli olan bir subay ;
-“Bu işte bir sahtekarlık var senin bunu bu hale getirmen imkansız herhalde sen bunu sağlam başka bir vazo ile değiştirdin.” iddiası üzerine babam yaptığı bütün tamiratı bozup yeni baştan nezaret altında yapmış. Bu onarımın neticesi ise 1 yılı bulan Dolmabahçe Sarayı restorasyon unu ve takdir belgesini de beraberinde getirecektir.

1927 den 1984 yılına kadar süren bir ömür antikaların arasında geçip yine onların arasında son bulmuştur. Ortada öksüz kalan binlerce kırık antika ve onların sahipleri benim bu işi devam ettirmem gerektiğini söylediler.1969 yılından beri bende bu işin içinde olduğumdan dolayı iş başa düştü ve atölyeleri devraldım.

Çalıştığımız atölye mekan olarak ufak gelmeye başladığından Üsküdar da daha büyük bir atölyeye taşındık. Halen aynı yerde restorasyon çalışmalarımız devam etmekte olup ilerleyen teknoloji, gerek restorasyonun kalitesi gerekse tamirat süresinin kısalmasına büyük katkılarda bulunmuştur. Bu zaman zarfında antika ahşap eşyaların restorasyonunu da bünyemize katıp 22 ayar altın varak yaldız kaplama ile ahşap eşyalarda belirsiz hale getirilmektedir. (Resimleri büyük görmek için üzerine tıklayın)

 

Adres

Doğancılar Sümbülzade sokak Buhara Ap. No:33 zemin kat
Üsküdar – İstanbul

Bülent Dönmez: 0532-2834127
Enes Dönmez: 0507-9152888
Tel: 0216-3106799

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Bronz ve Tutya tamiri

Bronz ve Tutya tamirispot_img

Son Eklenenler

Bebek Tamiri Yapıyoruz