KPM porselen nedir?

KPM'nin gerçek kökenleri tüm Avrupa porselenlerinde olduğu gibi - Avrupa'da Çin "beyaz altını" üretmenin sırrını keşfeden ilk yer olan Sakson kasabası Meissen'de yatmaktadır.

Diğer Yazılar

KPM porselen nedir?

KPM veya Königliche Porzellan Manufaktur (İngilizce’de ‘Kraliyet Porselen Fabrikası’), Berlin’in en eski porselen fabrikası ve Almanya’nın en eski ikinci porselen fabrikasıdır. 1763 yılında kurulmuş ve günümüze kadar porselen üretimine devam etmektedir.

18. ve 19. yüzyıllarda KPM , porselen yemek takımları, figürinler, boyalı plaketler, vazolar ve daha fazlasının üretiminde uzmanlaştı.

Özellikle 18. yüzyıl ortalarındaki popüler Rokoko stiliyle ve onun yerine 19. yüzyılın başlarındaki daha sert Neoklasisizm ile ilişkilendirildiler .

Bu dönemlere ait antika KPM porselen ürünleri bugün geniş çapta toplanıyor ve aranıyor.

18. ve 19. yüzyıllar boyunca KPM , Avrupa’nın ticari açıdan en istikrarlı başarılı seramik girişimlerinden biriydi. Aynı zamanda önemli mali destekten de yararlandı: önce Prusya tahtından ve daha sonra birleşik Alman devletinden.

KPM adının – Meissen ile birlikte – tıpkı Fransa’da Sevres , İngiltere’de Royal Worcester ve Avusturya’da Royal Vienna gibi, Alman porseleniyle eşanlamlı hale gelmesinin nedeni, devletle olan yakın ilişkileriydi .

KPM porselen tarihi

Meissen, Sevres ve Viyana’daki kuzen fabrikalarının aksine, Berlin’de bir porselen fabrikası kurma girişimleri hayırlı bir başlangıç ​​yapmadı. İlk iki fabrika, 1763’te doğrudan Prusya Kralı II. Frederick tarafından devralınmadan önce iflas edecekti.

Berlin vs Meissen
Bununla birlikte, KPM’nin gerçek kökenleri tüm Avrupa porselenlerinde olduğu gibi – Avrupa’da Çin “beyaz altını” üretmenin sırrını keşfeden ilk yer olan Sakson kasabası Meissen’de yatmaktadır.

KPM porselen nedir?
18. yüzyıldan sonraki tüm Avrupa porselen üreticileri, sır olarak bilinen bu gizli formülü kopyalama veya çalma girişiminden doğdu .

Hem Meissen hem de Berlin günümüz Almanya’sında yer almasına rağmen, ülke tarihinin tuhaflıkları nedeniyle sır iki yer arasında paylaşılamadı.

18. ve 19. yüzyıllarda , şimdi Almanya olarak adlandırdığımız bölge aslında birkaç farklı ülkeydi : Berlin kuzeyde Prusya Krallığı’nın başkentiydi, Meissen kasabası ise daha güneyde Saksonya Seçmenlerinin bir parçasıydı. İki bölge birbirine rakipti.

1871’de iki bölge birleştiğinde, her ikisi de köklü porselen fabrikalarını içeriyordu: Almanya’nın bugün hem KPM hem de Meissen ‘in önde gelen seramik üreticileri olarak övünebilmesinin nedeni budur.

Berlin’de erken porselen
Berlin’de bir porselen fabrikası kurmak için ilk girişim 1751’de Wilhelm Caspar Wegely adlı bir yün tüccarıyla geldi. Wegely bir şekilde sırlara sahipti ve bir seramik fabrikası fikrini Prusya Kralı II. Frederick’e önerdi.

Kral kabul etti ve Wegely’ye ithalat vergilerinden muafiyet ve şehirde bir tekel güvencesi de dahil olmak üzere bir dizi kraliyet ayrıcalığı verdi. Berlin’de Friedrichstrasse’de bir fabrika inşa etmek için çalışmaya başladı.

Ancak Wegely’nin fabrikası kısa süre sonra çöktü: Yedi Yıl Savaşları’ndan kaynaklanan mali zorluklar, kraliyet mali desteğinin artık o kadar güvenli olmadığı anlamına geliyordu. Üstelik savaş sırasında Prusya ordusu Meissen kasabasını işgal etmişti ve bu nedenle Kral, burada üretilen porselene odaklandı.

1757’de Wegely iflas etti ve fabrika harabeye döndü. Porselen stoğunu satın alan ve Wegely’nin baş modelcisi Ernst Heinrich Reichard’ı işe alan girişimci tüccar Johann Ernst Gotzkowsky tarafından kurtarıldı.

Gotzkowsky, fabrikayı Leipziger Strasse’ye taşıdı ve aralarında Meissen’deki efsanevi modelci Johann Joachim Kändler’in öğrencisi olan Friedrich Elias Meyer’in de bulunduğu bir dizi yüksek profilli atama yaptı.

Ne yazık ki Gotzkowsky, Wegely ile aynı kaderi paylaşacaktı. Savaşın mali durumunun kötü olması nedeniyle devletten destek göremedi ve 1762’de fabrika bir kez daha kapandı.

Kraliyet Porselen Fabrikası, Berlin
Berlin’in porselen endüstrisinin başarısızlığından morali bozulan Kral II. Frederick – aynı zamanda Büyük Frederick olarak da bilinir fabrikayı kendisi devralmak için sert bir adım attı.

Yeni fabrikaya büyük meblağlar akıttı ve adını Königliche Porzellan Manufaktur Berlin (Berlin Kraliyet Porselen Fabrikası) olarak değiştirdi. Ayrıca fabrikaya artık ünlü olan amblemi olan kraliyet asasını kullanma izni verdi.

Yeni fabrika, yönetiminde de şaşırtıcı derecede ilericiydi. İşçiler, düzenli çalışma saatlerinden, makul ücretlerden, emekli maaşlarından ve toplumsal sağlık hizmetlerinden yararlanıyordu – bunların hiçbiri 18. Yüzyılın ortalarında neredeyse hiç duyulmamıştı .

KPM porselen nasıl belirlenir

KPM ürünleri daha sonra stil ve tekniklerde önemli değişikliklere uğradı. KPM ürünlerinde onları tanınabilir bir şekilde ‘KPM’ olarak işaretleyecek birleştirici dekoratif stil yoktur.

Bununla birlikte, KPM parçaları, özgünlüklerini doğrulamak için titizlikle damgalanır ve işaretlenir.

Nelere dikkat edilmesi gerektiği aşağıda gösterilmiştir.

KPM porselen işaretleri

KPM porselen sanatı ve antikaları
250 yıllık uzun geçmişi sayesinde, KPM fabrikası çok çeşitli müşteriler için çok miktarda porselen üretmiştir.

Bazı tasarımlar bir defaya mahsus siparişler olarak üretilirken, diğerleri kitlesel pazar için sürekli üretim halindedir. En ünlü KPM ürünleri ve tasarımları aşağıda özetlenmiştir.

KPM porselen sofra takımı

art nouveau kpm porselen fincan
Adolf Flad tarafından tasarlanan Art Nouveau tarzı KPM porselen çay fincanı, 1902

KPM’nin en sevilen vazoları, sofra takımları, plaketleri ve figürinlerinin çoğu bugün halâ üretiliyor ve KPM, porselen dünyasında prestijli bir isim olmaya devam ediyor. Çoğunlukla, günümüz fabrikasının çıktısı eski, ünlü sofra takımı tasarımlarının reprodüksiyonlarından oluşuyor.

Zaman zaman KPM, kitlesel pazar için yeni parçalar üretmek üzere önde gelen tasarımcılarla birlikte çalışır.

Bununla birlikte, antik KPM ticareti gelişmeye devam ediyor: 18. Yüzyıla ait parçalar müzayedelerde büyük meblağlara satılırken, 19. Yüzyıla ait plaketler, figürinler ve vazolar koleksiyoncuların popüler öğeleri.

Bu antika parçalarda bu kadar şaşırtıcı olan şey, zamana karşı ne kadar iyi dayandıklarıdır: bu, fabrikanın özverili işçiliğini ve işçiliğini doğrulayan bir gerçektir.

KPM porselen nedir

| Antika Hastanesi

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Bronz ve Tutya tamiri

Bronz ve Tutya tamirispot_img

Son Eklenenler

Bebek Tamiri Yapıyoruz