Haviland Porselen

Diğer Yazılar

Haviland Porselen

David Haviland’ın torunu Johann Haviland, 1907’de Almanya’nın Bavyera kentinde kendi şirketini kurdu ve 1924’te iflas etti. Şirketi bir İtalyan firması satın aldı ve 1933’te Rosenthal holdingine sattı. Bu ucuz porselenin miktarları, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’daki PX’lerde satıldı. Bakkal primi olarak çeşitli modeller kullanıldı. Bu şirketin Fransız veya Amerikan Haviland çin şirketleri ile hiçbir bağlantısı yoktur.

Orijinal Haviland porselenine yatırım yaptığınızı nasıl anlarsınız?

Haviland isminin ince beyaz ve yarı saydam porselenin gerçek bir temsili olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. El boyaması ve hava fırçalı versiyonlarla da uğraştıklarını unutmamak gerekir. Markanın kazandığı ünü gören diğer birçok çanak çömlek üreticisi de öne çıkarak Haviland benzeri kalıpları pazara sundu.

Doğru yemek takımına yatırım yaptığınızdan emin olmak için bu bölümde Haviland markalarını deşifre edeceğiz.

Haviland kardeşler orijinal şirkete H. & Company adını verdiler. İsimlerine uygun olarak, daha önceki Haviland tabaklarını H&Co olarak işaretlediler. Çin’in arka tarafındaki Limoges’u belirtmek için bir çizginin altında sn L ile birlikte. Daha sonra porselenlerinin üzerine H & Co. L France işaretlemeye başladılar.

İşaretlerde daha fazlası var

Eskiden Haviland beyaz saclar bir üretim ünitesinde üretilirken dekorasyon tesisleri başka bir birimde tutuluyordu. Yani Haviland tabaklarında birden fazla işaret vardı . Bazı setler desen adlarıyla işaretlenirken, bazı setler sır altında fabrika işaretleri ve sır üzerinde tasarım işaretleri içeriyordu. Restoranlar, demiryolları ve mağazalar için üretilen özel çanak çömlekler, üzerlerinde duruma atıfta bulunan özel işaretler içeriyordu.

Arlene Schleiger bir Haviland meraklısıdır ve bilgilerini beş kitap şeklinde derlemiştir. Çalışmaları, orijinal Haviland modellerini belirlemede koleksiyonerler için çok yardımcı oluyor.

Arlene Schleiger, gerçek Haviland modellerini belirlerken karşılaşılabilecek birkaç sorunu da belirledi.

  • Birçok parçada, aynı desen aynı çiçek tasarımıyla görünür, ancak yalnızca rengi değişir.
    Çiçek desenlerinin dizilişi de değişiklik göstermektedir. Aynı desenle yapılan iki tabak nadiren aynı olacaktır. Farklı boşluklar aynı desene sahiptir. Bazen desenler altın kenarlarla vurgulanır ve bazıları sade görünür.
  • Parçalar üzerinde desen numarası damgasını bulmak nadir bir durum olacaktır. Çin bazen damgalandı. Ancak desen numarasının damgası genellikle servis tepsilerinde bulunur.
  • Desenlerde görünen çiçekleri tanımlamak için tasarıma dikkat etmeniz gerekir. Çiçeklerin çoğu pembe renkte boyanmıştır. Hangi çiçeklerin aslında gül, elma çiçeği veya beyaz gül olduğuna karar vermek zorlaşıyor mu?
    Şimdi elinizdeki çini hangi Haviland şirketinin ürettiğini nasıl bileceksiniz ?

Haviland modellerini belirleme yöntemleri

Pek çok web sitesi, koleksiyoncular için kalıpları tanımladığını iddia ediyor. Tek yapmanız gereken Haviland koleksiyonunuzun farklı açılardan fotoğrafını çekip site uzmanlarına e-posta ile göndermek.

Ancak en güvenilir kaynak Arlene Schleiger tarafından yayınlanan kitaplardır. Desen isimlerini resimlerle birlikte kitabında yayınlamıştır.

Haviland porseleninizin arkasındaki işaretlere dikkat edin . İki işaret olacak; biri üreticiyi, diğeri dekoratörü temsil ediyor. Desenin tasarımına yakından bakın. Çiçeklerin ve yaprakların şekli nedir? Kenarlık veya dağınık tasarım var mı? Deseni Schleiger numarasıyla eşleştirmenize yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, tanımlama görevinin tamamı zaman alıcı ve sinir bozucu olabilir. Bir kez yapıldığında, kesinlikle büyük bir başarı olacaktır.

Antika Hastanesi

Bronz ve Tutya tamiri

Bronz ve Tutya tamirispot_img

Son Eklenenler

Bebek Tamiri Yapıyoruz