Porselen tamiri nasıl yapılıyor?

Diğer Yazılar

Tamir için bırakılmış olan bu eserin boğaz kısmı tamamen yoktu.Aslına uygun form çizilip şekil verildi. Porselen tamiri nasıl yapılıyor

Üssteki resimde görülen vazonun boğaz kısmı yoktu ve biz yeni baştan imal ettik (beyaz renkli kısım).

Porselen tamiri nasıl yapılıyor

Bize tamir için bırakılmış olan bu eserin boğaz kısmı tamamen yoktu. Aslına uygun form çizilip şekillendirilmeye başlandı ve uzun bir süre ve çalışma sonunda orjinal şekline kavuşan vazo sertleşme için kurumaya bırakıldı.
Resimde görüldüğü üzere form tamamlandıktan sonra sıra esas mesele olan aynı renk ve desenleri tamamlamaya gelmişti. Çeşitli kimyasal karışımların neticesinde aynı renk bulunarak ilk satıh olarak tatbik edilip yamalar kapatılır.

Bundan sonra sıra desenlemeye gelmiştir, aynı desenleri uygulamak için mercek altına alınan vazodaki desenler önce ustanın aklına nakşedilir daha sonra vazoya aktarılır.

Desenleme işlemi gerçekten sabır isteyen bir işlemdir. Hastaneye yatırılmış hasta misali olan bu eser doktorun elinde yeniden hayata dönmektedir.

Bu eser tamir ettirilmese muhtemelen çöpe atılacak veya bir köşede kaderine terk edilecekti. Oysa tamir edildikten sonra hem sahibine geri dönmüş hem de ülke ekonomisi, tarihi ve kültürel değerler arasındaki yerine de geri dönecektir.

Porselen tamiri nasıl yapılıyor

Bronz ve Tutya tamiri

Bronz ve Tutya tamirispot_img

Son Eklenenler

Alman gümüşü nedir?

KPM porselen nedir?

Haviland Porselen

Bebek Tamiri Yapıyoruz