Çanakkale Testiler

Diğer Yazılar

Lladro Porselen

İznik Eserleri

Haviland Porselen

çanakkale testiler

ÇANAKKALE AT BAŞLI TESTİLER

 1. 19. yüzyıl sonu-20. yüzyıl başı (Soldan sağa)
  Kırmızı hamurlu, ağzı at başı şeklinde, ince uzun boyunlu, şişman gövdeli ve bilezikli ayaklı, yastık tabanlıdır. Boyunda atın kenarları, gemi, ön ayakları görülmektedir. Boynun iki yanında yanyana gül ve çiçekler bulunmakıadır. Gövdenin ön yüzünde, plaka şeklinde. karnı delik, başı yana dönük, kanatlarını açmış kuş kabartması yer almaktadır. Yeşil akıtmalı, toprak rengi sırlıdır.
 2. 19. yüzyıl sonu-20. yüzyıl başı
  Kırmızı hamurlu, ağzı at başı şeklinde, uzun boyunlu, şişman gövdeli ve yastık tabanlıdır. Boyunda atın kanatları, gemi görülmektedir. Testinin kulbu, atın kuyruğu şeklindedir. Gövdenin ön yüzünde, plaka şeklinde, karnı delik,başı yana dönük bir kuş kabartması bulunmaktadır. Gövdenin iki yanında cep gibi içi boş, birer çıkıntı yer alır. Beyaz astarlı olup, kahverengi sırlıdır.
 3. 19. yüzyıl sonu-20. yüzyıl başı
  Kırmızı hamurlu, ağzı at başı şeklinde, uzun boyunlu, şişman gövdeli ve yüksek ayaklıdır. Boyunda atın kanatları, gemi ve ön ayakları görülmektedir. Kulp atın kuyruğu olmaktadır.
  Gövdenin ön yüzünde, plaka şeklinde tutturulmuş ortası açık bir çelenk görülür. Gövdenin iki yanında içi boş, açmış çiçek formunda yuvalar bulunmaktadır beyaz astarlı olup, sır altında yeşil, kahverengi harelidir.
  Gövdenin ortasında oval bir madalyon içinde eski Türkçe “Çanakkale” yazısı yeralmaktadır.

Eserler Sevgi Gönül koleksiyonundandır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Bronz ve Tutya tamiri

Bronz ve Tutya tamirispot_img

Son Eklenenler

Bebek Tamiri Yapıyoruz