Sevres Porselen Hakkında

Diğer Yazılar

Sevres Porselen

Şirketin tarihçesi

Sevres porselen tarihi, Maliye Bakanı’nın kardeşi Marquis Orry de Fulvy’nin Fransız kralı XV.Louis’den Sakson usulü porselen üretme lisansı almasıyla 1738’de başlar.
O zamanlar Chantilly’den kaçan arcanist Dubois kardeşler, Chateau de Vincennes’de porselen üretmek için deneyler yapmışlardı.sevres porselen-saat

Gravant ile birlikte 1745 civarında bir tür yumuşak hamurlu frit porselen üretmeyi başardılar. Sevres Porselen Fabrikası, ilk olarak 1738 yılında Chantilly’de yakınlardaki bir porselen fabrikasından yerel ustalar tarafından Fransa, Chateau de Vincennes’de kuruldu.

Sevres, başından beri zenginler ve ayrıcalıklılar için ince detaylara sahip yaldızlı ve elle boyanmış dekoratif sanatlar yarattı.

Sevres Porselen Kahve Tenekesi

Marki’nin 1751’de ölümünden sonra, şirkette% 25 pay alan ve adını “Manufacture Royale de la porcelaine de France” olarak değiştirmesine ve ayrıca çift L monogramını da bir fabrika işareti.
Louis XV, 1759 civarında tüm Sevres porselen operasyonunu kendisi devraldı ve mallarını hem Fransız hem de uluslararası müşterilere tanıtmak için en iyi elçi olduğuna inanıyordu.
Vincennes fabrikasına porselen üzerine polikrom boyama tekeli de verildi. Diğer Fransız fabrikalarının porselenlerini sadece tek renge boyamasına izin verildi. Bu tekel 1780 yılına kadar sürdü.

Sevres Porselenin incelikleri

1756 yılında fabrika halen faaliyette olduğu Sevres’e taşınmıştır.

Frit-porselen üretmek için gereken düşük pişirme sıcaklığı nedeniyle, dekorasyon için zengin bir renk paleti uygulamak mümkün oldu ve bu, birçok Avrupa porselen fabrikasının takip edeceği bir örnek oldu.

Sevres, Bachelier’in tanıttığı sırsız bisküvi porseleninin modellenmesinde de örnek oldu. 1772’de Limoges’te bir kaolin yatağının bulunmasının ardından Sèvres, sert hamurlu porselen üretmeye başladı. 1804 yılında fabrikaya “Imalat Imperiale” ünvanı verildikten sonra frit porselen üretimine son verildi.

Ancak Fransız Devrimi’nin gelişi ve ardından gelen bunalımla her şey değişti. Sevres şirketi mali çöküntü içindeydi, kraliyet ve zenginler için en çok arzu edilen haldeyken Alman Meissen şirketine meydan okuma arzusu vardı. Yaklaşık 1798 Sevres Porselen Fransız hükümetinin malı ilan edildi

Şirket, büyük ölçüde azaltılmış iş gücü ve nakit ve hammadde kıtlığı ile hayatta kalmaya çalışmak zorunda kaldı. Hükümet, yüzyılın başında Sevres operasyonlarına yeni bir yönetici Alexander Brongniart atadı.

Brongniart bir bilim adamı ve bir mimarın oğluydu, ancak porselen üretimi veya tasarımı konusunda çok az deneyimi olan veya hiç deneyimi olmayan bir adamdı. Ancak kimya, botanik, zooloji ve jeoloji konularında gerçek bir Rönesans adamı olan yetenekliydi. Brongniart, becerilerini ve deneyimlerini daha önce hiç kullanılmamış şekillerde porselen üretimine uyguladı. Yaratıcı tasarım ve üretim verimliliği gelişti ve fabrika zor zamanlardan kurtulmaya başladı.

Sevres Porselen daha sonra, toplumun daha geniş bir kesimi için zengin ve basit ancak yüksek kaliteli parçalar için yüksek düzeyde hazırlanmış parçalar üretmek üzere genişleyerek Fransız Kraliyet ailesine olan bağımlılığını bırakmaya başladı.

Fabrika ayrıca, sır ve kaolin (porselen hammaddesi) deneylerine ve dekorasyon departmanının genişletilmesine yatırım yaptı. Sevres, hırslarının yenilenen ateşini yansıtan dünyanın ilk müzelerinden birini yalnızca porselene adadı ve kendi üretimlerinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından sergiler ve antikalar da dahil etti. Sevres Porselen, Napolyon da dahil olmak üzere bir dizi Fransız hükümdar aracılığıyla gelişmeye devam etti.

Napoleon dönemi sevr vazo restore ettik

Napolyon, klasik etkilerle, ancak gücü ifade eden ayrıntılı süslemelerle İmparatorluk tarzının büyük parçalarını tercih etti. Sevres, çeşitli stil tercihleri ​​gelip giderken bile 19. yüzyıl boyunca Kraliyet tercihini ve etkisini korudu.

Üretimleri de fayda açısından değişti, yeni sunum yemekleri ve yeni mutfak ve yiyecek ve içecek tercihleri ​​için kaplar için toplumun ihtiyaçlarına uyum sağladı. Fragonard gibi tanınmış sanatçılar Sevres’te çalıştı ve birinci sınıf üretim ve fiyatlandırmaya odaklanmaları, yalnızca en iyi dekoratörleri çekmelerini sağladı. Sevres Porselen, sürekli olarak en iyi porseleni üretti

Uzun yıllar boyunca, zengin ve ayrıcalıklılar için dünyanın en kaliteli lüks mallarından bazılarını üretme konusunda Fransız itibarını güçlendirmiş ve ilerletmiştir.

Wallace Koleksiyonu, dünyadaki en iyi Sevres Porselen müze koleksiyonuna sahiptir.

Diğer harika koleksiyonlar arasında Buckingham Sarayı ve Windsor Kalesi’ndeki Kraliyet Koleksiyonu ve Waddeson Malikanesi’ndeki Rothschild Koleksiyonu bulunmaktadır.

Her iki Sevres Porselen koleksiyonu da on dokuzuncu yüzyılda, birçok sanat eserinin piyasaya çıktığı Fransız Devrimi’nin bir sonucu olarak bir araya geldi. Sevres Porselen toplamak, eğer karşılayabiliyorsanız, muhtemelen yapabileceğiniz en iyi koleksiyon yatırımlarından biridir.

Philippe Parpette’den Nadir Sèvres çaydanlık (sıcak su şişesi veya sıcak su şişesi porselen). Belki de başlangıçta sıcak su için kullanılan alışılmadık çaydanlık veya su ısıtıcısı, parlak bir şekilde parlatılmış altın zemin üzerine olağanüstü iyi boyanmış çiçeklerle dekore edilmiştir.
Yivli ağız, ağzı açık bir yunus veya ejderha kafasında sona eriyor, içi kırmızıya boyanmış, yaratığın boynundan su damladığını düşündüren mavi ve beyaz bir motifin üzerinde. Ağız, vücuda zarif mor, mavi ve beyaz kıvrımlı tüylerden oluşan bir şeritle birleştirilir. Konik boyun, çok renkli parşömenlerle süslenmiştir.

Bir finial ile üst, üç çiçek spreyi ile dekore edilmiştir. Eli geminin sıcaklığından izole etmek için tasarlanmış, ayrı, döndürülmüş abanoz sapın yakut tel bağlantıları vardır; lir biçiminde olan diğer tüm kayıtlı versiyonların aksine, buradaki teller kraliyet amblemi olan geçmeli çapraz “L” şeklinde biçimlendirilmiştir. [Üst kısmı tutan zincir yok. Üstteki çiçeklerde minik emaye parçaları eksik.]

Bronz ve Tutya tamiri

Bronz ve Tutya tamirispot_img

Son Eklenenler

Bebek Tamiri Yapıyoruz