Meissen Porselen

Diğer Yazılar

Kütahya Fincanlar

Tombak Nedir?

Meissen Porselen

Meissen porselen, Avrupa’nın ilk sert hamurlu porseleniydi. İlk deneyler 1708’de Ehrenfried Walther von Tschirnhaus tarafından yapıldı. Johann Friedrich Böttger, Ekim ayında ölümünden sonra von Tschirnhaus’un çalışmalarına devam etti ve bu tür porseleni, Polonya Kralı ve Saksonya Elçisi Augustus the Strong tarafından finanse edilen pazara getirdi. Dresden yakınlarındaki Meissen’deki kraliyet fabrikasında porselen üretimi 1710’da başladı ve muhtemelen dünya çapında bilinen en ünlü porselen üreticisini kurmaya sanatçı ve zanaatkârları çekti.

meissen-imza
Resmi büyütmek için tıklayın

Çapraz kılıçlar olan imza logosu, üretimini korumak için 1720’de tanıtıldı; kılıçların işaretinin var olan en eski ticari markalardan biri olduğu bildiriliyor. İngilizcede Dresden porselen bir zamanlar bu mallar, özellikle figürler için alışılmış bir terimdi; çünkü Meissen coğrafi olarak Saksonya’nın başkenti Dresden’e çok da uzak değil.

Çay ve çikolata servisinin bir parçası, c. 1725, Sardinya Kralı II. Vittorio Amadeo’ya (1666-1732) Meissen fabrikasının sahibi Augustus the Strong tarafından verildi.

Meissen kahve demliği
Büyütmek için tıklayın

Meissen, 1760’larda Fransız Sèvres fabrikasının getirdiği yeni stiller tarafından bir şekilde aşılana kadar baskın Avrupa porselen fabrikası ve stilistik yeniliğin lideri olarak kaldı, ancak günümüze kadar lider bir fabrika olarak kaldı. Meissen’in öncülüğünü yaptığı gelişmeler arasında porselen figürinler ve en eski ürünlerinde Asya bezemesinin taklidinin yerini alacak Avrupa dekoratif stillerinin tanıtılması yer alıyor.

1991 yılından beri fabrikada, sahibi Hür Saksonya Eyaleti olan Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH olarak faaliyet göstermektedir. Şirket, dünyanın önde gelen porselen üreticilerinden biridir ve en eski ve uluslararası üne sahip Alman lüks markalarından biridir.

Çin porseleni yüzyıllar içinde yavaş yavaş gelişti ve on yedinci yüzyılda hem Çin hem de Japon ihracat porseleni, Hollanda Doğu Hindistan Şirketi ve diğer ülkelerdeki muadilleri tarafından büyük ölçüde Avrupa’ya ithal edildi.

Avrupalı ​​müşterilere ulaştığında çok pahalı bir üründü ve Avrupa’da zenginliği, önemi ve rafine zevki temsil ediyordu. Floransa’da Medici porselen üreten kısa deney gibi Avrupa’nın porselen üretme girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı.

meissen-vazo
Büyütmek için tıklayın

On sekizinci yüzyılın başında Johann Friedrich Böttger simyacıların rüyasını, değersiz malzemelerden altın üretme hayalini çözdüğünü iddia etti. Polonya Kralı II. Augustus bunu duyduğunda, onu koruyucu gözaltında tuttu ve ondan altın üretmesini istedi. Johann Friedrich Böttger yıllarca bu çabada başarısız oldu.

Aynı zamanda, matematikçi ve bilim adamı Ehrenfried Walther von Tschirnhaus cam üretimi ile deneyler yaptı ve porselen yapmaya da çalıştı. En önemlisi, içeriğinde gerçek porselenin hayati bir bileşeni olan kaolin vardı, ancak başarılı bir şekilde kullanamadı. Tschirnhaus, Böttger’i denetledi ve 1707’de Böttger, Tschirnhaus’un deneylerine gönülsüzce yardım etmeye başladı.

Meissen Porselenlerin yapım aşaması

Tschirnhaus aniden öldüğünde, tarif görünüşe göre Böttger’e teslim edildi. Böttger, bir hafta içinde Kral’a porselen yapabileceğini duyurdu. Böttger formülü rafine etti ve fayans pişirme ve boyama konusunda deneyimli bazı Hollandalı meslektaşları ile birlikte porselen üretimi için sahne hazırlandı. Kral 1709’da Kraliyet-Polonya ve Seçici-Sakson Porselen Fabrikasını (Königlich-Polnische und Kurfürstlich-Sächsische Porzellan-Manufaktur) kurdu, Böttger’in laboratuvarını Meissen’deki Albrechtsburg kalesine yerleştirdi ve üretim resmen 1710’da başladı.

Büyütmek için tıklayın
Büyütmek için tıklayın

Osmanlı döneminde Meissen firması Osmanlı sarayı için önemli eserler üretmiştir. Bunların başında pilav sahanları, bozalık ve bir çok benzeri eserler mevcuttur. Kont Marcolini döneminin hikayesi ise şöyledir; maddi olarak zora giren Meissen firmasına Kont Marcolini hatırı sayılır bir bağış yapar. Bunun üzerine minnetlerini göstermek için Meissen imzasının altına bir yıldız eklenir. Bu yıldız Marcolini dönemine işaret eder.

Meissen Porselen

Limoges porselen

Instagram’da bizi takip edin

Bronz ve Tutya tamiri

Bronz ve Tutya tamirispot_img

Son Eklenenler

Alman gümüşü nedir?

KPM porselen nedir?

Haviland Porselen

Bebek Tamiri Yapıyoruz