Limoges porselen

Diğer Yazılar

İznik Eserleri

Meissen Porselen

Limoges porselen

Limoges porseleni, 18. yüzyılın sonlarından itibaren Fransa’nın Limoges kenti ve çevresindeki fabrikalar tarafından üretilen sert hamurlu porselendir, ancak belirli bir üreticiye atıfta bulunmaz.

1830’lara gelindiğinde, uygun kil bulunan alanlara yakın olan Limoges, özel porselen fabrikalarının ana merkezi olarak Paris’in yerini almıştı, ancak Paris yakınlarındaki devlete ait Sèvres porselenleri pazarın en tepesinde hakim olmaya devam etti. Limoges bu konumunu günümüze kadar korumuştur.

Resmi büyütmek için tıklayın

Limoges’in dekoratif objelerin üretiminde güçlü öncülleri vardı. Şehir, 12. yüzyılda camsı emaye üretiminin Avrupa’nın en ünlü merkeziydi ve Limoges emayesi, Opus de Limogia veya Labor Limogiae olarak biliniyordu.

Limoges, 1730’lardan beri sade fayanslar üreten küçük bir endüstrinin de sahasıydı.
Pouyat fabrikası, 1855 Exposition Universelle için bisküvi porselen merkezi

Limoges‘te sert hamurlu porselen üretimi, 1771 yılında Turgot tarafından, Limoges yakınlarındaki Saint-Yrieix-la-Perche’de ekonomik olarak sıkıntılı bölgede yerel kaolin ve petuntse benzeri bir malzemenin bulunmasının ardından kurulmuştur. 1768’den itibaren çıkarılan malzemeler, Çin porselenine benzer sert hamurlu porselen üretmek için kullanıldı.

Limoges’teki bir fabrikada, Louis XVI’nın kardeşi Comte d’Artois’in himayesi altına alındı ​​ve daha sonra 1784’te Kral tarafından satın alındı, görünüşe göre Sèvres’te dekorasyon için sert macun gövdeler üretme fikriyle, bu hiç olmamasına rağmen .

Fransız Devrimi’nden sonra Limoges’te Bernardaud, Haviland & Co. ve Royal Limoges gibi bir dizi özel fabrika kuruldu.

Limoges porselenLimoges, 19. yüzyılda Fransa’nın önde gelen porselen üretim şehri olarak kurduğu konumunu sürdürüyor.

| Antika Hastanesi

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Bronz ve Tutya tamiri

Bronz ve Tutya tamirispot_img

Son Eklenenler

Bebek Tamiri Yapıyoruz