Kütahya Fincanlar

Diğer Yazılar

Kütahya Fincanlar

Yüzlerce yıllık tarihe sahip olan Kütahya fincanlar ın geçmişte diğer porselen markalarından nasıl etkilendiğine resimlerle tanık olacaksınız.

1

18. yüzyıl ilk yarısı
y. 4 cm, ç. 6,2 cm
Beyaz hamurlu, beyaz astarlı, şeffaf renksiz sıraltında, soluk kobalt mavi renkte stilize kır manzarası ile bezelidir. Dipte, Meissen taklidi çift çapraz kılıç işareti ve yıldız markası vardır.

2

18. yüzyıl ilk yarısı
y. 4,1 cm, ç. 6,5 cm
Beyaz hamurlu, beyaz astarlı, şeffaf renksiz sıraltında kobalt mavi ile iri, bir çiçek dalı, dış yüzü üç adet dört yapraklı rozet çiçekle bezenmiştir. Altında “Sivaz” benzeri bir marka vardır. (Bkz. Carswell, Kütahya, II, s.94)

3

18. yüzyıl ikinci yarısı
y. 4,1 cm, ç. 6,2 cm
Beyaz hamurlu, beyaz astarlı, şeffaf renksiz sıraltında soluk kobalt mavi ile konturlarda siyah kullanılarak bezenmiştir. İçte, ortada iki sıra halka ile çevrelenmiş rozet çiçek, dış yüzde çiçekli dallar görülmektedir. Dipte, Meissen taklidi çift çapraz kılıç işareti vardır.

4

18. yüzyıl ilk yarısı
y. 4,3 cm, ç. 7 cm
Beyaz hamurlu, beyaz astarlı, şeffaf renksiz sıraltında kobalt mavi ile bezelidir. İç kısımda iki sıra halka, ortada rozet çiçek motifi vardır. Dış yüzün ağız kenarı yapraklı, kaidenin çevresi de zikzaklı bir bordürle bezenmiştir. Dipte, Meissen taklidi çift çapraz kılıç işareti görülmektedir.

5

18. yüzyıl ilk yarısı
y. 3.9 cm, ç. 6,1 cm
Beyaz hamurlu, verev kaburgalı gövdelidir. Beyaz astarlı, şeffaf renksiz sıraltında kobalt mavi ve kırmızı ile bezelidir. İç ve dış ağız kenarı, baklava motifli bordürle çevrilidir. Fincanın ortasında stilize bir çiçek, gövde üzerinde dönüşümlü olarak mavi ve kırmızı renkli helezoni yapraklar ve çiçekler görülmektedir. Altında markası vardır.

6

18. yüzyıl ilk yarısı
y. 4,4 cm, ç. 6,6 cm
Beyaz hamurlu. beyaz astarlı, şeffaf renksiz sıraltında, konturları daha koyu tonda soluk kobalt mavi ile bezenmiştir. İçte, ortada bir çiçek dalı, dış yüzde ağız kenarında içi balık pulu desenli ve uçlarından yapraklı dallar sarkan bir bordür, gövdenin altında ise taramalı üçgenlerden bir bordür vardır. Dipte, Meissen taklidi çift çapraz kılıç işareti görülmektedir.

7

18. yüzyıl ilk yarısı
y. 4,3 cm. ç. 6.9 cm
Beyaz hamurlu, beyaz astarlı, şeffaf renksiz sıralımda kobalt mavi tonları kullanılmıştır. Gövde, ağız kenarı ve dipte bulunan iki sıra mavi kuşak arasında, stilize çiçek ve nar motifleriyle bezelidir. Altında çift mavi halka bulunmaktadır.

8

18. yüzyıl ilk yarısı
y. 4 em, ç. 6.2 cm
Beyaz hamurlu. beyaz astarlı, şeffaf renksiz sıraltında, kobalt mavi ile bezenmiştir. Ağız kenarının iç yüzünde yapraklı ve çiçekli, dış yüzünde testere dişli yapraklardan bir bordür bulunmaktadır. Gövde, testere dişli, badem biçimli dört madalyon ile bezelidir.

9

18. yüzyıl ilk yarısı
y. 4,1 cm, ç. 7,5 cm
Beyaz hamurlu, beyaz astarlı, şeffaf renksiz sıralımda kobalt mavi ve kırmızı ile konturlarda koyu gri kullanılarak bezenmiştir. İçte, ağız kenarında küçük yapraklı bir bordür, ortada küçük bir çiçek bulunmaktadır. Dış yüzü, serpme olarak stilize çiçek ve yaprak motifleriyle bezenmiştir. Dipte, Meissen taklidi çift çapraz kılıç işareti görülmektedir.

10

18. yüzyıl ortası
y. 4 cm, ç. 6,3 cm
Beyaz hamurlu. beyaz astarlı, şeffaf renksiz sıraltında kobalt mavi ile bezenmiştir. İç yüzün ağız kenarında verev çizgilerden bir bordür, ortasında da rozet çiçek bulunmaktadır. Dış yüzün ağız kenarında yapraklı bir bordür, gövde üzerinde de daha geniş çiçekli bir bordür bulunmaktadır. Altında markası vardır.

Kütahya fincanların Meissen benzeri imzası
Kütahya fincanların Meissen benzeri imzası

Limoges porselen

Antika Hastanesi

Bronz ve Tutya tamiri

Bronz ve Tutya tamirispot_img

Son Eklenenler

Bebek Tamiri Yapıyoruz