Rosenthal Porselenleri

Diğer Yazılar

Rosenthal Porselenleri

Rosenthal aslen 1879’da bir aile şirketi olarak kuruldu. Kurucu Philipp Rosenthal, porselen resmini Kuzey Ren-Vestfalya’daki Werl’den Bavyera’daki Selb’e taşıdı ve burada resim atölyesi ile Erkersreuth kalesinde sanayileşti.

1897’de Philipp Rosenthal, Kronach’ta Bauer, Rosenthal & Co. şirketini ve Philipp Rosenthal & Co. AG’yi kurdu. 1908’de Rosenthal, Marktredwitz’deki porselen üreticisi Thomas’ı ve 1917’de porselen şirketi Zeidler & Co.’yu satın aldı.

Rosenthal Porselenlerinin imzası

1921’de şirket, Silezya’nın Wałbrzych kentindeki Krister Porzellanmanufaktur’u devraldı. Fabrika 1945’te kapatıldı, ancak 1951’de marka yeniden canlandırıldı ve 1971’e kadar kullanıldı.
Nasyonal sosyalizm döneminde, Philipp Rosenthal, Katolik iken, Yahudi kökenli olduğu için 1934’te işletmeden çekilmek zorunda kaldı.


(Rosenthal Porselenlerinin yapım aşamaları)

Yönetim Kurulu ve denetim kurulu Rosenthal aleyhine dönmüş ve Philipp Rosenthal’in yönetim kurulu ve denetim kurulunun yapısını değiştirmek için oy paylarını kullanmasını engellemek için çeşitli önlemler almıştır. Hükümetten destek istendi ve oy kullanan hisseleri Rosenthal’a karşı iyi niyetli olmayan kişilere sattı. Ancak Nazi rejimi, şirketin dış ticaretini tehlikeye atmamak için doğrudan Philipp Rosenthal’a karşı çıkmadı. Makul bir şekilde gizlenen Aryanlar, aileden yararlandı ve Rosenthal’ın halefini şirketten ayrılmaya çağırdı.

Rosenthal Porselenleri

1997’de Rosenthal AG, İngiliz-İrlandalı Waterford Wedgwood Group’un %90’ına sahipti. Rosenthal, Almanya’da yüksek kaliteli porselen ve cam eşyalar için pazar lideriydi ve Waterford Wedgwood ile birlikte dünya pazar lideriydi. 2000 yılında şirket, Selb’de Hutschenreuther markasını ve Hutschenreuther-Werk B’yi devraldı.

Haziran 2008’de Waterford Wedgwood Group, likidite zorlukları nedeniyle Rosenthal hisse paketini elden çıkarmak istedi. Şu anda, dünya çapında yaklaşık 1.100 çalışan istihdam edildi. Waterford Wedgwood’un müteakip iflası nedeniyle iflas ile karşı karşıya kalan şirket, 9 Ocak 2009’da iflas başvurusunda bulundu. Rosenthal AG’nin müteakip iflas işlemleri Bölge Mahkemesi tarafından 1 Nisan 2009’da açıldı. 20 Temmuz 2009’da bir İtalyan şirketi olan Sambonet Paderno Industrie’ye (Arcturus Group) bir satış duyurusu yapıldı.

Rosenthal Porselenleri

1 Ağustos 2009’da kurulan Rosenthal GmbH, Sambonet Paderno Industrie’nin (Arcturus Group) bağımsız bir parçasıdır. Rosenthal şirket merkezi, genel müdür Pierluigi Coppo’nun yönetiminde Selb’de kalıyor.

| Antika Hastanesi

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Bronz ve Tutya tamiri

Bronz ve Tutya tamirispot_img

Son Eklenenler

Alman gümüşü nedir?

KPM porselen nedir?

Haviland Porselen

Bebek Tamiri Yapıyoruz